Przewodnik po USA

Stany Zjednoczone to kraj znany każdemu z nas, to olbrzymia potęga gospodarcza. Państwo to zajmuję powierzchnię ponad 9 milionów km2 i jest podzielone na 50 stanów. Jest czwartym co do wielkości i trzecim pod względem zamieszkującej je ludności krajem świata. Od strony zachodniej spotyka się z Oceanem Spokojnym, zaś od wschodniej z Oceanem Atlantyckim. Każdy kojarzy miasta znajdujące się tam, takie jak Nowy Jork, Waszyngton, Los Angeles, Chicago czy San Francisco. Z powodu swojej ogromnej powierzchni jest to bardzo zróżnicowany kraj, w zakresie klimatu, środowiska, społeczeństwa czy kultury.

Klimat tu panujący jest zróżnicowany i zależy od położenia, najogólniej klimat określić można jako umiarkowany. Jednak na północy jest on znacznie chłodniejszy niż w południowej części kraju, zimy są tam o wiele mroźniejsze, a lata nie tak upalne jak od strony wschodniej. Posuwając się coraz bardziej na południe klimat staje się łagodniejszy, gorące i słoneczne lata to nieodłączna pogoda panująca np. na Florydzie.

Każdy, kto chce wybrać się USA musi liczyć się ze sporym wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych. Niestety ze względu na dużą odległość jak dzieli nas od tego kraju dużo pieniędzy trzeba przeznaczyć na sam dojazd, którym niewątpliwie powinien być samolot.

Wybierając się tam warto jednak poświęcić więcej czasu na pobyt, aby lepiej poznać cały kraj, a nie tylko część wybrzeża czy główne metropolie. Stany Zjednoczone maja w swojej ofercie chyba wszystko, czego dusza zapragnie, więc na pewno nikt nie będzie się tu nudzić. Liczne atrakcje i rozrywki czekają na turystów prawie w każdym mieście, a nawet poza nim.

Wschodnie wybrzeże, czyli słynna Floryda z Miami na czele jest znana z malowniczych i pięknych plaż, będących rajem dla surferów i miłośników sportów wodnych, a także wielbicieli błogiego lenistwa w pełnym słońcu i na gorących piaskach.

Wielbicieli kina na pewno zainteresuje słynne Hollywood, czyli dzielnica miasta Los Angeles, gdzie znajduje się znana Aleja Gwiazd – Hollywood Walk of Fame i charakterystyczny znak widniejący na wzgórzu. To tutaj swoje dłonie odcisnęły takie gwiazdy jak Marlon Brando, Michael Jackson, Jack Nicholson, Marilyn Monroe czy Elvis Presley. Znajdują się tu także najbardziej prestiżowe studia i wytwórnie filmowe. Będąc tam bardzo możliwym jest spotkanie jakieś gwiazdy filmy i to zapewne w otoczeniu uciążliwych paparazzi.

Niesamowite wrażenia zapewni z pewnością podróż do Wielkiego Kanionu Kolorado, którego widok jest zachwycający. Jego długość osiąga prawie 350km, a szerokość nawet ponad 25km. To jeden z najbardziej imponujących cudów natury, który znajduje się na terenie parku narodowego o tej samej nazwie.

Mnóstwo atrakcji znajdziemy na pewno w każdym mieście w USA, miasta takie jak Los Angeles czy Nowy Jork są nieporównywalne do naszej Warszawy pod wieloma względami. Liczne wieżowce sięgające nieba, mnóstwo sklepów, restauracji, dyskotek, tłumy ludzi, wielkie banery i neony oraz gigantyczne korki to właśnie specyficzne uroki takich miast. U nas wszystko przy tym wydaje się jakby małe i niepozorne.

Stany Zjednoczone to kraj pełen skrajności i różnorodności. Z jednej strony wielkie metropolie pełne nowoczesnych wieżowców, z drugiej zaś rozległe obszary pełne dzikiej przyrody, jak najbardziej naturalne, funkcjonujące bez zbędnej ingerencji człowieka. To np. słynne parki narodowe takie jak Yellowstone, który jest najstarszym parkiem narodowym na świecie. Na ogromnej powierzchni parku można zobaczyć gejzery, wodospady, gorące źródła i dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku.

Na miłośników rozrywki, nocnego szaleństwa i hazardu czeka Las Vegas. To światowa stolica rozrywki i Miasto Grzechu położone na gorącym pustkowiu w stanie Nevada.

W kasynach Las Vegas stosuje się różne sztuczki, aby zatrzymać graczy jak najdłużej, wewnątrz kasyna stale panuje półmrok, specjalnie po to, aby zmylić klienta, któremu wówczas czas płynie jakby szybciej, gdyż pochłonięty grą nie zdaje on sobie sprawy jak pora dnia w panuje w danym momencie. Również drinki serwowane graczom w większości kasyn oferowane są za darmo.

Kolejnym miejscem wartym zobaczenia i bardzo popularnym wśród turystów jest Wodospad Niagara. To punkt, któremu nie trzeba nikomu przedstawiać, każdy kojarzy te ogromny kaskady spływającej wody choćby nawet z fotografii czy telewizji. Znajduje się on na granicy Kanady i USA i z pewnością jest najbardziej znanym wodospadem na świecie. Szczególnie atrakcyjnie wygląda on w nocy, kiedy jest podświetlony oraz zimą, kiedy tworzą się na nim imponujące sople lodu.

Stany Zjednoczone to kraj jedyny w swoim rodzaju, o którym można by się rozpisywać bez końca, a i tak nie odda się tego specyficznego klimatu i ogromu atrakcji, które się tam znajdują.

This entry was posted in Angielski, Przewodniki, Turystyka and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *