Przewodnik po Sydney

Będąc w Australii warto wybrać się do Sydney. To miasto jest chyba najbardziej rozpoznawalnym miastem tego kraju, często mylnie brane za jego stolicę (stolica Australii to Canberra). Sydney to największe i najgęściej zaludnione miasto Australii i stolica stanu Nowa Południowa Walia, zostało założone w 1788 roku. Położone jest w południowo-wschodniej części kontynentu, od strony Oceanu Spokojnego. Stanowi ono międzynarodowe centrum kultury, sztuki, turystyki, sportu i edukacji.

W Sydney, jak i całej Australii panuje klimat ciepły, choć z pewnością bardziej wilgotny niż w głębi kontynentu, ze względu na bliską odległość od wody. Średnie temperatury wynoszą tu około 18˚C. Najcieplejsze miesiące to styczeń i luty, zaś to w czasie naszego lata w Sydney jest najzimniej.

W Sydney znajdziemy dużą liczbę atrakcji turystycznych, miasto z pewnością nie da powodów do nudy, potwierdzają to tłumy turystów odwiedzających licznie to miejsce. Najbardziej charakterystycznym obiektem Sydney jest słynna Sydney Opera House, której budowa zajęła ponad 15 lat. Opera położona jest na brzegu Port Jackson, zatoki tworzącej największy naturalny port świata. Dzięki oryginalnemu kształtowi, przypominającemu żagle statku na wietrze, jest tak rozpoznawalna na całym świecie i niezaprzeczalnie stanowi główny symbol i wizytówkę miasta Sydney.

Inna znaną atrakcją w Sydney jest most Harbour Bridge, który przez wiele lat stanowił symbol miasta, jednak utracił swoją pozycję  na rzecz wyżej wspomnianej opery. Budowę mostu, który obecnie jest największym mostem łukowym na świecie, rozpoczęto 28 lipca 1923 roku. Jego rozpiętość wynosi nieco ponad 500m, a ze względu na charakterystyczny kształt nazywany jest potocznie „wieszakiem”. Z mostu można podziwiać piękną panoramę miasta, kontrastujące ze sobą nowoczesne wieżowce i naturalne piękno przyrody w postaci krystalicznej wody, zielonych parków czy malowniczych plaż.

Najbardziej popularna plażą wśród turystów jest Bondi Beach, która rozciąga się na długości około kilometra i jest jedną z największych plaż w mieście. Nazwa plaży pochodzi od słowa Boondi, co w języku aborygenów oznacza „hałas, który wywołują fale”. Na obu jej krańcach znajdują się imponujące klifowe wybrzeża, z których można podziwiać plaże w całej okazałości.

Ponad to Sydney stanowi doskonałe miejsce do zwiedzania, nie tylko dla wielbicieli pięknych plaż i oceanu. Miasto zapewnia także inne rozrywki w postaci licznych galerii, muzeów czy parków rozrywki, tak więc nawet będąc w środku miasta jest sporo interesujących rzeczy i atrakcji do zobaczenia.

Sydney to miasto, które przyciąga przybyszów z całego świata i nie ma się co dziwić, gdyż jest to naprawdę piękne miejsce, które oferuje niezwykłe widoki i niezapomniane wrażenia, satysfakcjonujące nawet najbardziej wybrednych turystów.

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *