Przewodnik po Rzymie

Rzym to stolica Włoch, będąca największym miastem tego kraju. Położony jest w jego środkowej części nad rzeką Tyber. Rzym stworzył jedną z najwspanialszych cywilizacji w dziejach, dlatego często mówi się o nim, jako stolicy antycznego świata. Dzięki swojej imponującej historii i licznym atrakcjom jest on istotnym ośrodkiem turystycznym, który rocznie odwiedzają tłumy turystów.
Do Rzymu najlepiej dotrzeć samolotem, własnym samochodem lub autokarem zorganizowanym przez biuro podróży. Te trzy środki transportu są właśnie najczęściej wybierane wśród turystów podróżujących po Włoszech.

W Rzymie jak i całych Włoszech panuje klimat śródziemnomorski, który gwarantuje ciepłe, suche lato i łagodne zimy, dlatego też każda pora roku jest stosunkowo odpowiednia do podróży po Rzymie. Jednak to właśnie latem skupia on na sobie największą uwagę turystów, to pora, kiedy panują największe upały i tłumy, ale jest to również czas oferujący najciekawsze atrakcje i rozrywki.
Włoska kuchnia jest rozpoznawalna na całym świecie, każdy kojarzy takie włoskie potrawy jak pizza, spaghetti, tiramisu, ravioli czy cantuccini.
Rzym ma do zaoferowania mnóstwo atrakcji, od niepowtarzalnych zabytków i świetnej pogody przez przepyszną kuchnię po piękne krajobrazy i masę rozrywek. Najbardziej charakterystycznym zabytkiem Rzymu jest Koloseum – symbol Wiecznego Miasta. To amfiteatr wybudowany w I wieku n.e., w którym odbywały się m.in. walki gladiatorów.


Innym znanym zabytkiem jest Panteon, czyli starożytna świątynia zbudowana ku czci bogów na Polu Marsowym. Obok Koloseum to jedna z najlepiej zachowanych budowli starożytnego Rzymu. Panteon do ok. 1300 roku był największą budową kopułową, do czasu, kiedy we Florencji stanęła katedra Santa Maria del Fiore.
Forum Romanum to najstarszy plac miejski miasta, centrum religijnego, politycznego, gospodarczego i towarzyskiego życia starożytnego Rzymu, gdzie odbywały się najważniejsze publiczne uroczystości.


Kolejnym znanym rzymskim zabytkiem jest Fontanna di Trevi, która jest najbardziej znaną barokową fontanną miasta. Jej centralną część stanowi postać Neptuna otoczona licznie innymi rzeźbami. Każdy turysta będący przy fontannie powinien wrzucić do niej monetę, gdyż jest to stara i nieodłączna tradycja, która ma zapewnić powrót w to miejsce każdemu, kto ją podtrzymuje.


Częścią Rzymu jest Watykan, czyli najmniejsze państwo świata, siedziba papieży i władz Kościoła katolickiego. Na terenie Watykanu znajdują się liczne obiekty sakralne, takie jak np.: Kaplica Sykstyńska zbudowana w XV wieku, w której znajduje się słynny fresk Michała Anioła oraz Bazylika Św. Piotra. Jest ona drugim, co do wielkości kościołem na świecie oraz miejscem pochówku wielu papieży, w tym Jana Pawła II.

Rzym to obowiązkowy przystanek w podróży dla wszystkich miłośników sztuki, Kościoła, pizzy czy niezapomnianych wrażeń. O Rzymie można by się rozpisywać i opowiadać bez końca, jednak niezaprzeczalnie jest to niezwykle piękne miasto, urzekające swoją historią, zabytkami, atmosferą, kuchnią i ludźmi. Dla miłośników języka włoskiego natomiast jest to idealne miasto do odbycia kursu językowego. Włoski w Rzymie czy można wyobrazić sobie przyjemniejszą formę nauki?

This entry was posted in Przewodniki, Uncategorized, Włoski and tagged , , . Bookmark the permalink.

One Response to Przewodnik po Rzymie

  1. Martucha says:

    Fajny artykuł!
    Jako miłośniczka Włoch zapraszam na ciekawą stronę o Rzymie: http://rzym.pl/
    cia!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *