Przewodnik po Nowym Jorku

Nowy Jork to chyba najbardziej rozpoznawalne miasto Stanów Zjednoczonych, a już z pewnością największe pod względem zamieszkującej je ludności. Znajduje się przy ujściu rzeki Hudson od strony Oceanu Atlantyckiego, położony jest po części na lądzie, a częściowo na wyspach. Miasto składa się z pięciu dzielnic: Manhattan, Brooklyn, Bronx, Queens i Staten Island. Tak zwane „Big Apple” to mieszanka kulturowa ludzi różnej rasy, wyznania, języka i poglądów. Jest światowym centrum finansowo-handlowym, naukowym, przemysłowym, komunikacyjnym i kulturowym.


Centrum Nowego Jorku stanowi Manhattan, czyli wyspa o powierzchni równej prawie 60 km2 i długości 21km. Jest on podzielony na trzy części: Dolny, Górny i Środkowy. To właśnie w Dolnym Manhattanie znajduję się słynna dzielnica bankowa z Wall Street i Giełdą Papierów Wartościowych na czele. W Środkowym Manhattanie znajdują się teatry na Broadwayu i słynny Empire State Building. Jest on jednym z najwyższych budynków świata, o wysokości prawie 450m, posiadający 102 piętra. Został oddany do użytku w 1931 roku, a jego budowa trwała zaledwie dwa lata. Do dziś jest bardzo popularną atrakcją wśród turystów.


Duża cześć atrakcji i rozrywek skupia się w okolicach Times Square. To słynny plac, będący jednym symboli miasta. Stanowi on centrum rozrywki, mody i handlu.Najbardziej rozpoznawalnym punktem i symbolem Nowego Jorku jest Statua Wolności. Znajduje się ona w zatoce na wyspie Wolności. Pomnik wznoszący się na wysokość około 46m przedstawia postać kobiety trzymającej w dłoniach pochodnię i tablicę z datą uzyskania niepodległości przez Stany Zjednoczone. Była ona darem francuzów dla amerykanów, zbudowana i następnie przetransportowana z Francji oficjalnego odsłonięcia doczekała się w 1886 roku. Jest ona bardzo ważnym pomnikiem dla amerykanów, gdyż symbolizuję wolność i niepodległość tego kraju.


Innym znaną atrakcją Nowego Jorku jest most Brooklyński łączący Brooklyn z Manhattanem. To jeden z najstarszych mostów wiszących świata, którego budowę zaczęto w około roku 1870, a do użytku oddany został w 1883 roku. Jego długość osiąga 1834 metry, a szerokość ponad 25 metry, wznosi się na wysokości 41m nad wodą.

Nowy Jork to wielka metropolia pełna wysokich wieżowców, tłumów ludzi i spalin samochodowych, a jednak w jej centrum znajduje się park pełen zieleni, czyli Central Park. To park umieszczony w samym centrum Manhattanu zajmujący powierzchnię około 340 hektarów. Na jego obszarze znajduję się mnóstwo malowniczych jezior, fontann, trawników, ścieżek i mostków. Jest idealnym miejscem do odpoczynku od codziennego zgiełku miasta, a także miejscem, gdzie można uprawiać sport i inne rozrywki.

Nowy Jork to miasto tętniące życiem, w którym panuje nieustanny ruch i hałas. Każdy znajdzie w nim coś dla siebie i nie będzie się tu nudzić, bo jest to miejsce, które oferuje mnóstwo różnorodnych rozrywek i atrakcji

This entry was posted in Angielski, Przewodniki, Turystyka and tagged , , . Bookmark the permalink.

One Response to Przewodnik po Nowym Jorku

  1. Sprachcaffe says:

    Zapraszamy do Nowego Jorku na kurs angielskiego.
    Oferta warta uwagi gdyż posiadamy ponad 30 letnie doświadczenie w tej kwestii.

    Klijkinj tu po więcej

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *