Przewodnik po Londynie

Londyn to stolica Wielkiej Brytanii znajdująca się w jej południowo-wschodniej części, nad rzeką Tamizą. Jest trzecim co do wielkości miastem Europy oraz jednym z największych miast i aglomeracji świata, biorąc pod uwagę liczbę zamieszkującej je ludności. Miasto to przyciąga rokrocznie miliony turystów.

Klimat w Londynie określa się jako umiarkowany, jednak wszyscy kojarzą określenie tzw. angielskiej pogody, która cechuje się częstym deszczem i ponurą aurą. Ma to związek z dużą sumą rocznych opadów, co sprawia, że jest tam stosunkowo wilgotno. Pogoda jednak nie powinna zniechęcać do podróży, gdyż słoneczne dni występują tam równie często.

 

W Londynie nie brakuje atrakcji, jest tu mnóstwo miejsc do zobaczenia, zarówno dla tych, którzy cenią sobie dobrą rozrywkę, piękno przyrody czy bogactwo kultury i historii. Najbardziej charakterystycznym zabytkiem miasta jest z pewnością gmach parlamentu brytyjskiego z rozpoznawalną wieżą zegarową Big Ben. Siedzibą parlamentu jest Pałac Westminster, zaś Big Ben to największy zegar w Wielkiej Brytanii uznawany za jej symbol.

 

Kolejną znaną, choć stosunkowo nową atrakcją jest London Eye, czyli diabelski młyn stojący przy brzegu Tamizy, prawie na przeciwko Big Bena. Nie ma on specjalnej wartości historycznej, jednak jest ciekawą atrakcją, z której można podziwiać panoramę Londynu.

Inną równie popularną atrakcją, o znaczeniu bardziej historycznym jest Tower of London. To budynek wzniesiony w 1078 roku, który w całej swojej bogatej historii służył jako pałac, więzienie czy twierdzę. Znajduje się on tuż przy brzegu Tamizy i mostu Tower Bridge, który jest popularnym wśród turystów mostem zwodzonym oddanym do użytku w roku 1894.

 

Jako, że w Wielkiej Brytanii panuje królowa Elżbieta II bardzo popularne są zabytki związane właśnie z monarchią. Najchętniej odwiedzanym jest Pałac Buckingham, będący siedzibą królewską. Mimo, iż sam pałac nie jest dostępny dla zwiedzających i tak sam w sobie stanowi ciekawa atrakcję. Będąc przed pałacem turyści mogą doświadczyć jednak interesującej rozrywki, jaką jest ceremonia zmiany warty.

 

Londyn jest też niezwykle atrakcyjnym miastem dla każdego miłośnika zakupów. Sklepów jest tu pod dostatkiem, a każdy spragniony takiej atrakcji koniecznie powinien wybrać się na Oxford Street oraz odwiedzić takie miejsca jak Harrods czy Hamleys. Harrods to słynny ekskluzywny dom handlowy, zaś Hamleys to sieć sklepów z zabawkami, której firmowy sklep znajdujący się na Regent Street jest największym na świecie sklepem z zabawkami.

 

W Londynie nie zabraknie także rozrywek dla miłośników sztuki i zabytków muzealnych. Znajduje się tu wiele muzeów i galerii, które w swoich zbiorach posiadają różnorodne i wartościowe dzieła. Najlepiej wybrać się do British Museum, Muzeum Historii Naturalnej, Tate Gallery, National Gallery czy Science Museum.

Londyn to miasto niekończących się atrakcji, uatrakcyjniają je malownicze zielone parki, których jest tu całkiem sporo. To miasto stanowiące niezwykłą mieszankę kulturową z całego świata, a mieszkają tu ludzie praktycznie wszystkich narodowości, wyznań i kultur.

This entry was posted in Angielski, Przewodniki, Turystyka, Uncategorized and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *