Przewodnik po Kanadzie

Kanada to kraj Ameryki Północnej i drugie pod względem wielkości państwo świata. Otoczony jest przez trzy oceany, od strony zachodniej przez Ocean Spokojny, od wschodniej Ocean Atlantycki, zaś od północy przez Ocean Arktyczny. Wybrzeże Kanady jest dobrze rozwinięte i urozmaicone, znajduję się tam liczne wyspy, fiordy i zatoki.

Klimat Kanady jest zróżnicowany w zależności od szerokości geograficznej, jednak ogólnie jest on stosunkowo chłodny. Kanada znajduje się w zasięgu strefy klimatu umiarkowanego – południowa część kraju oraz strefy klimatu okołobiegunowego, czyli północna część państwa.

Kanada może się kojarzyć z zimnem, ale także z urokami przyrody, rozległymi lasami i przepięknymi fiordami. Jeziora otoczone wysokimi górami, nad którymi rozpościera się kolorowa i niesamowita zorza polarna. To tylko niektóre z malowniczych widoków, które można tu zobaczyć. Kanada to nie tylko sama przyroda, jest to również wiele miast o ciekawej historii i kulturze.

Stolicą państwa jest Ottawa, jedno z największych miast kraju. W mieście istnieje możliwość różnorodnego spędzania czasu, między innymi zwiedzanie, uprawianie sporów zimowych czy zakupy. Warto zobaczyć tu na przykład wzgórze Parliament Hill czy Muzeum Historii Ludzkości, czyli Canadian Museum of Civilizaton. To jedne z najpopularniejszych i najchętniej odwiedzanych muzeów w całej Kanadzie, w którym można podziwiać eksponaty związane z historią i pochodzeniem miejscowej ludności. Parliament Hill to zespół budynków o charakterystycznej architekturze nawiązującej do gotyku, których budowa rozpoczęła się w 1859 roku. Obecnie w gmachach tych mieści się siedziba kanadyjskiego parlamentu.

Innym miastem godnym uwagi jest Toronto położone w południowo-wschodniej części kraju nad Jeziorem Ontario. To największe miasto Kanady liczące ponad 2,5mln mieszkańców. Jest nowoczesnym i najważniejszym miastem kraju stanowiącym jego ekonomiczną i kulturalną stolicę. Atrakcjami godnymi uwagi w mieście są np. Wieża CN, Wyspy Torontońskie, Królewskie Muzeum Ontario czy Dundas Square. Wieża CN jest bardzo charakterystycznym i rozpoznawalnym elementem miasta. To wieża położona w jego centrum, z której tarasów widokowym można podziwiać niezwykłą panoramę miasta. Wieża wnosi się na wysokość ponad 533 m i do niedawna była uważana za najwyższą wolnostojącą budowlę na świecie.

The Toronto Islands, czyli Wyspy Torontońskie to obszar o niezwykłych walorach przyrodniczych stanowiący wielki park, na terenie którego znajduję się zoo, liczne plaże czy wesołe miasteczko. To miejsce, na które dostać się można za pomocą promu i spędzać tam spokojnie czas w otoczeniu naturalnej i pięknej przyrody.

Symbolem Kanady jest liść klonu, który znajduje się między innymi na fladze tego kraju. Będąc tam obowiązkowo trzeba spróbować lub i przywieźć ze sobą jako pamiątkę popularny syrop klonowy, który Kanadyjczycy chętnie dodają między innymi do śniadania polewając nim na przykład naleśniki czy inne słodkie desery.

Kanada oferuje wiele atrakcji i rozrywek, zarówno te w miastach jak i te, które są dziełem natury. Warto odwiedzić miasta, te wyżej wymienione oraz inne takie jak np. Montreal czy Vancouver i zobaczyć zabytki kultury, budynki i atrakcje, które oferują. Malownicze widoki przepełnione piękną naturalną przyrodą są również charakterystyczne dla tego państwa. Kanada to kraj, który zachwyca pięknem przyrody, niektóre tak niesamowite widoki można zobaczyć tylko tam.

This entry was posted in Angielski, Francuski, Przewodniki, Turystyka and tagged , , . Bookmark the permalink.

2 Responses to Przewodnik po Kanadzie

  1. Marcin S. says:

    Podobno w Kanadzie na polach kempingowych jest tak duże zagrożenie niedźwiedźiami, że jedzenie podwiesza się i trzyma na drzewie;-) Ktos to widział?

  2. Zakochani w podróżach i języku says:

    To prawda ale tylko w tych bardziej dzikich regionach z dala od miast i zabudowań. Niedźwiedzi jest dużo więc lepiej profilaktycznie zadbać o bezpieczeństwo gdyż zdażaja się również śmiertelne wypadki w Kanadzie..
    Ja się wybieram na narty w tym roku do Whistler!!!!!:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *