Przewodnik po Kalabrii

Kalabria to region w południowej części Włoch, tzw. czubek włoskiego buta, ze stolicą w Catanzaro. Jest to region w większości górzysto-wyżynny o niezwykłym dzikim pięknie, gdzie góry stykają się z brzegiem morza, stwarzając niesamowicie piękny kontrast. Półwysep Kalabrii otoczony jest dwoma morzami: od północy i zachodu Jońskim i Tyrreńskim od strony południowej i wschodniej. W skład Kalabrii wchodzi pięć prowincji: Reggio di Calabria, Cosenza, Krotona, Vibo Valentia i Catanzaro. Panujący tu klimat jest typowo śródziemnomorski, gdzie temperatury zimą nie spadają poniżej 10˚C.


To kraina wysokich gór, lasów, jezior i wspaniałego, malowniczego wybrzeża. Kalabria zdecydowanie różni się od północnej części Włoch, jest bardziej tradycyjna i na pewno mniej zatłoczona i oblegana przez turystów, dzięki czemu posiada swoją unikalną naturalność i urzekająco piękną przyrodę. Jest regionem dopiero odkrywanym dla turystyki, co z pewnością zapewni spokojny i komfortowy wypoczynek a dla miłośników języka włoskiego idealne miejsce na jego naukę.


Kalabria posiada najbardziej rozwinięte wybrzeże we Włoszech, w oparciu o które rozwija się turystyka. Zapewnia ona krystalicznie czyste wody oraz piękne plaże, na północy piaszczyste, zaś od strony Morza Jońskiego częściowo kamieniste i żwirowe. Ciekawą atrakcją mogą być obecne tu plaże wulkaniczne, ciemniejsze, które powstały wskutek działalności aktywnego wulkanu Stromboli. Nie wszędzie jednak obecne są rozległe i malownicze plaże, gdyż region ten, ze względu na swoją szczególna rzeźbę terenu ma miejscami bardzo strome i skaliste wybrzeża, szczególnie od strony Morza Tyrreńskiego.


W Kalabria nie ma aż tylu zabytków w porównaniu z resztą Włoch, jednak nie oznacza to, że nie ma tu nic ciekawego do zobaczenia czy zwiedzania. Wprost przeciwnie, najbardziej charakterystyczne są zamki i miasta umiejscowione często na szczytach gór. Nie brakuje tu również cudów natury, w środkowej części Kalabrii znajdują się aż trzy parki narodowe: Park Narodowy Aspromonte, Narodowy Park Kalabrii, Park Narodowy Pollino.

Punktem obowiązkowym dla odwiedzających Kalabrię powinno być Reggio di Calabria. Jest ono największym miastem tego regionu, znanym ze swej pięknej promenady. Położone jest dokładnie naprzeciw Sycylii, co od razu stwarza nie lada okazję do podróży na słynną wyspę.
Kalabria zachęca swoją dziką przyrodą, pięknymi plażami i krystaliczna wodą. Mimo jej stosunkowo niewielkiej popularności wśród turystów, z pewnością jest ona interesującym celem podróży dla każdego, kto pragnie odpocząć w spokoju, z dala od zgiełku miasta, a w otoczeniu niezapomnianych widoków.

This entry was posted in Przewodniki, Uncategorized, Włoski and tagged , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *