Przewodnik po Francji

Francja to kraj w zachodniej Europie składający się z 22 regionów i 96 departamentów. Słynący z bogactwa kultury i sztuki, mody, specyficznej kuchni i niepowtarzalnej atmosfery. Uznawany jest za jeden z najbardziej rozwiniętych krajów świata. Klimat na północy i w centrum Francji jest podobny do naszego klimatu umiarkowanego, zaś południe to bardziej klimat śródziemnomorski.

Francja od wielu lat przoduje w zakresie turystyki, gdyż jest najliczniej odwiedzanym krajem przez turystów na świecie. Nie ma się co dziwić, ponieważ to właśnie we Francji znajdują się piękne wybrzeża, unikalne zabytki kultury czy cenne dzieła znanych artystów, takie jak np. „Mona Lisa” Leonarda da Vinci.

Najbardziej znanym i popularnym celem podróży we Francji jest jego stolica, czyli Paryż. Jadąc tam trzeba się spodziewać tłumów turystów, szczególnie w okresie wakacyjnym. Długie, niekończące się kolejki do Luwru nie powinny nikogo dziwić. Każdy odwiedzający ten kraj koniecznie powinien udać się do tego muzeum, które w swojej kolekcji posiada unikalne i różnorodne dzieła artystów z całego świata.

Będąc w Paryżu poza Luwrem obowiązkowym punktem jest także słynna Wieża Eiffla, która wznosi się na wysokość prawie 325m. Posiada ona trzy tarasy widokowe znajdujące się na wysokościach 57, 115 i 275m, na które zawożą specjalne windy.

Jednak Francja to nie tylko Paryż i Wieża Eiffla, kraj ten ma do zaoferowania dużo więcej. Takie miejsca jak Bordeaux, Lazurowe Wybrzeże czy Lyon są równie popularne wśród turystów odwiedzających to niezwykłe państwo.

Bordeaux to miasto położone przy ujściu rzeki Garonna, którego ważny ośrodek stanowi port. Miasto to jest najbardziej słynne dzięki winiarniom, w których produkowane jest popularne wino Bordeaux.

Jednak nie jest to tylko stolica wina, ale także doskonałe miejsce do zwiedzania, gdyż znajdują się tu liczne cenne zabytki, takie jak np. pozostałości murów obronnych czy piękne kościoły.

Innym popularnym miastem jest Lyon, będący trzecim pod względem wielkości i najstarszym miastem Francji. Dzięki długiej i bogatej historii w mieście można podziwiać mnóstwo różnorodnych zabytków, od kościołów, przez muzea, po place i antyczne ruiny. Znajdują się tu także uniwersytety i instytuty. Najogólniej o Lyonie można powiedzieć, że to miasto kultury i sztuki, nauki i aromatycznej kuchni.

Riwiera Francuska także cieszy się dużą popularnością wśród turystów, to właśnie tutaj znajdują się takie miasta jak Saint-Tropez, Nicea, Cannes czy Marsylia.

 

Marsylia jest drugim co do wielkości miastem Francji, w którym najważniejszą funkcję pełni port, będący drugim największym portem Europy. To właśnie stary port nazywany przez miejscowych Vieux-Port warto zwiedzić w tym właśnie mieście. Innym wartym uwagi miejscem jest popularna katedra Notre Dame de la Garde, wybudowana w drugiej połowie XIX wieku. Poza zabytkami w Marsylii można zobaczyć liczne muzea, parki czy ogrody.

Saint-Tropez to piękny nadmorski kurort, szczególnie popularny wśród ludzi bogatych i sławnych. W sezonie zawsze pęka w szwach od nadmiaru turystów pragnących odpoczywać i relaksować się na pięknych plażach Lazurowego Wybrzeża. Samo miasteczko nie jest duże, jednak ceny w nim wręcz przeciwnie, wynika to z tego, że miasto utrzymuje się głównie z turystyki oraz z faktu, iż odwiedzają je zazwyczaj ludzie zamożni. Miasto oferuję głownie piękne plaże i widoki, ale posiada także kilka muzeów wartych zobaczenia.

Każdy kojarzy również słynne Cannes, które jest znane głownie dzięki prestiżowemu festiwalowi filmowemu, który obydwa się tam co roku. To miasto luksusu i przepychu posiada również inne atrakcje, takie jak malownicze wybrzeże i plaże, atrakcyjną promenadę oraz liczne kasyna i sklepy.

Francja to kraj chętnie odwiedzany i znany na całym świecie, skupiający uwagę turystów ze wszystkich krajów. To miasto wielu imion, bardzo różnorodne i unikalne, które swoją ofertą i atrakcjami zachwyci wszystkich i nikogo nie pozostawi obojętnym.

This entry was posted in Francuski, Przewodniki, Turystyka and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *