Przewodnik po Florencji

Florencja to stolica Toskanii, usytuowana nad rzeką Arno, u stóp Apenin. O Florencji mówi się, że to perła Toskanii i miejsce narodzin renesansu. Nie bez powodu zachwyca co roku rzesze turystów. Zaliczana jest do najznakomitszych artystycznych ośrodków świata, to miasto przesycone sztuką, historią, zabytkami architektury i obfitujące w niezwykłe arcydzieła mistrzów.

Do Florencji najlepiej dostać się samochodem, gdzie podróż takim środkiem transportu zajmuje około 2 dni lub inną metodą, zdecydowanie szybszą, czyli samolotem.
Samą Florencję najlepiej zwiedzać w soboty i niedziele, kiedy miasto nie jest zbytnio przepełnione przez lokalnych mieszkańców.

Jeśli chodzi o zabytki, których jest tu pod dostatkiem, jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych jest Katedra Santa Maria del Fiore z największą ceglaną kopułą na świecie. Katedra powstawała od 1296 roku, kiedy to rozpoczęto jej budowę, do 1436 roku i jej uroczystego poświęcenia. Ze względu na szacunek dla niezwykłego osiągnięcia budowniczego radcy miejscy wydali zakaz wnoszenia budynków wyższych od katedry i do tej pory charakterystyczna kopuła wznosi się nad dachami miasta.

Blisko katedry znajduje się dzwonnica – Campanile di Giotto, której budowę rozpoczął w 1334 roku Giotto di Bondone, następnie po śmierci Giotto pracę kontynuował Andrea Pisano, zaś całość ukończył Francesco Talenti w 1359 roku. Koszty budowy pokryli mieszkańcy miasta. Na szczyt dzwonnicy prowadzi aż 414 schodów, jednak warto je pokonać gdyż, to doskonałe miejsce, z którego można podziwiać przepiękną panoramę miasta.

Za katedrą położone jest – Museo dell’Opera del Duomo, w którym znajdują się zbiory dzieł sztuki pochodzące właśnie z katedry, dzwonnicy i baptysterium.

Warto również wybrać się na plac Piazza della Signoria, znajdujący się w centrum Florencji, który zbudowany został w okresie od XII do XIV wieku. Plac otaczają liczne pałace i rzeźby. Do najważniejszych z pałaców należy Pałac Vecchio, przed nim zaś znajduje się piękna fontanna Neptuna, do innych rzeźb wart uwagi należy również postać Dawida, a dokładniej kopia słynnej rzeźby Michała Anioła.

W pobliżu Piazza della Signoria położona jest Galerię Uffizi, to jedna z najważniejszych i najliczniej odwiedzanych przez turystów galerii we Florencji. Powstawała w latach
1560 – 1580, a w jej zbiorach przeważają dzieła malarzy szkół włoskich i flamandzkich, które rozmieszczone są na dwóch piętrach. W galerii znajdują się dzieła tak słynnych artystów jak Leonardo da Vinci, Michał Anioł Rafael, Caravaggio, Rubens, Rembrandt czy Botticelli.
Ciekawostką i miłą niespodziankę dla polaków zwiedzających galerię stanowić mogą liczne portrety polskich królów. Zobaczymy tu wizerunki m.in. Zygmunta I Starego, Jana III Sobieskiego, Zygmunta III Wazy czy Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Florencja to miasto zbytków, które swoim specyficznym wyglądem i klimatem cofnie nas w czasy renesansu. Będąc we Włoszech warto wybrać się do Toskanii i zwiedzić piękną Florencję, która zachwyca bogactwem historii i sztuki, a także aromatyczną kuchnią i niezwykłą atmosferą.

This entry was posted in Przewodniki and tagged . Bookmark the permalink.

One Response to Przewodnik po Florencji

  1. Marcin says:

    Piekne i romancztyczne miasto.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *