Przewodnik po Australii

Australia to szóste co do wielkości państwo świata i z kolei najmniejszy na świecie kontynent., leżący pomiędzy dwoma oceanami, z zachodu i południa otoczony Oceanem Indyjskim, zaś Oceanem Spojonym od strony wschodniej i północnej. Australia nie posiada granic lądowych z żadnym państwem. To odległy, gorący kraj pustyń, kangurów, krokodyli i misi koala, który charakteryzuje się niezwykłą różnorodnością w stosunku do klimatu, fauny i flory. W Australii możemy zobaczyć mnóstwo niezwykłych zwierząt i roślin, często niespotykanych nigdzie indziej.

Jeśli planujemy podróż do Australii potrzebna nam będzie wiza na wjazd do kraju, którą możemy uzyskać przez Internet na stronie http://www.australia.pl lub poprzez ambasadę Australii w Polsce (Warszawa przy ulicy Nowogrodzkiej 11).

Niestety podróż do Australii to nie lada wydatek, często rzędu przynajmniej kilku tysięcy złotych. Na taką podróż warto jednak poświecić więcej czasu, gdyż w ciągu tygodnia z pewnością  nie uda nam się zobaczyć, zwiedzić i poznać Australii.

Do Australii najlepiej dostać się samolotem, gdzie lot taki trwa nawet kilkanaście godzin, najczęściej z przesiadką w Azji i nieraz długim oczekiwaniem na następny samolot. Można w tym jednak znaleźć dobre strony i czas na oczekiwanie przeznaczyć na krótkie zwiedzanie często egzotycznego miasta, w którym czekamy.

 

Jako że Australia znajduje się na półkuli południowej, tak więc pory roku są tu odwrócone w stosunku do naszych. Najlepszą porą na wyjazd do Australii jest czas naszego lata, a australijskiej zimy, kiedy to pogoda tam jest przyjemniejsza i mniej upalna. Należy jednak pamiętać, że nie wszędzie pogoda ta będzie równie lekka, takie warunki są najbardziej komfortowe kiedy wybieramy się w głąb lub na północ kraju, na południu zaś może być wtedy stosunkowo chłodno.

 

Będąc w Australii koniecznie trzeba odwiedzić Wielka Rafa Koralową, która jest największym wytworem organizmów żywych widocznym z kosmosu. Jej obszar zajmuję powierzchnię ponad dwa razy większą niż powierzchnia całej Islandii. Bogactwo morskiego życia i kolorów, krystaliczna i ciepła woda zachęcają nie tylko miłośników nurkowania.  Rafa jest domem dla ponad 2000 gatunków ryb oraz takich niezwykłych zwierząt jak rekiny, żółwie, meduzy czy płaszczki.

 

Niestety im więcej turystów odwiedza rafę tym większej degradacji ona ulega. Wielu nieodpowiedzialnych wycieczkowiczów pragnie zabrać sobie kawałek rafy na pamiątkę nie zdając sobie sprawy z tego, że niszczy w ten sposób to piękne i unikalne środowisko.

Dlatego należy pamiętać, aby szanować każde obce środowisko i poznawać, zwiedzać je z pewna świadomością i rozsądkiem, a wtedy na pewno przysłużymy mu się w pozytywny sposób, równocześnie doświadczając niezapomnianych widoków i wrażeń.

This entry was posted in Angielski, Przewodniki, Turystyka. Bookmark the permalink.

One Response to Przewodnik po Australii

  1. StanRak says:

    Jadł ktoś kiedyś stek z kangura?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *