Nauka j. niemieckiego w celu podjęcia pracy w Niemczech

Doskonałą motywacją do podjęcia nauki języka jest decyzja o wyjeździe do pracy za granicą. Planując wyjazd do Niemiec należy liczyć się z koniecznością doszlifowania niemieckiego, bowiem angielski czy inne języki dobrze nam znane mogą się kompletnie nie przydać. Niemiecki jest drugim językiem w Europie, mimo iż wielu Niemców komunikuje się w języku angielskim wymaga się od pracownika znajomości niemieckiego. ProSenior24 radzi aby zaczynając od podstaw warto zintensyfikować swoją naukę wykorzystując w tym celu dostępne techniki i narzędzia w sieci. Do nauki nie jest potrzebny ani konieczny native speaker, ale motywacja, zaangażowanie i przemyślany harmonogram nauki oraz wybrane pomoce dydaktyczne, nie rzadko dostępne online bezpłatnie.

Mapa Niemiec - najlepsze miejsce na pracę przy opiece SeniorówJak nauczyć się niemieckiego? Od czego zacząć?

Większość możliwości nauki nie wiąże się z żadnymi kosztami poza poświęceniem własnej energii i czasu na naukę w przystępny sposób omówione są zasady gramatyczne, znaczenie słownictwa, idiomów, nawet pojęć z języka potocznego, slangu. Jeśli jednak nie wiemy od czego zacząć i nie jesteśmy na tyle zorganizowani by uczyć się samodzielnie można skorzystać z przygotowanych kursów językowych czy to w szkołach językowych, czy też za pośrednictwem internetu. Jedną z metod na szybką i intensywną, a wyjątkowo skuteczną naukę języka są kursy zagraniczne. Wyjazd edukacyjny do Niemiec może okazać się najowocniejszym kursem nauki. W kilka tygodni możemy się przygotować do pracy w Niemczech, przy okazji rozpoznając grunt, obywając się z kulturą niemiecką, poznając rodowitych Niemców, nawiązując znajomości, znajdując się w konkretnych sytuacjach w praktyce.

Dla wielu osób to właśnie praca zarobkowa zagranicą jest swego rodzaju kursem doskonalącym umiejętności językowe. Bezwzględnie mając podstawy i znając niemiecki w stopniu komunikatywnym wyjazd do pracy może sprawić, iż nasz niemiecki stanie się drugim językiem po ojczystym. Najszybciej i najlepiej uczymy się w praktyce posługując się danym językiem, w czasie konwersacji. Mieszkając zagranicą, pracując z niemieckojęzycznymi osobami z dala od Polski i mowy polskiej zmuszamy nasz mózg do nauki, przyswajania dużych dawek wiedzy każdego dnia i wykorzystania na każdym kroku, a jednocześnie efektywnie uczymy się, wszelkie użyte w konkretnych sytuacjach słowa, zwroty zapadają w pamięć długotrwałą mózgu. O ile oferuje się nam pracę w której niemiecki nie jest wymagany można taką pracę potraktować jak kurs językowy, jednak wybierając się do prac na wykwalifikowaną opiekunkę w niemieckim domu starości, czy innej instytucji pracodawca zwykle żąda od kandydata nie tylko faktycznej znajomości języka w mowie i piśmie, ale także certyfikatów poświadczających jego znajomość. Wówczas należy o taki certyfikat się postarać podchodząc do egzaminu państwowego testującego wszystkie kompetencje od mowy, przez rozumienie ze słuchu, pisanie, słownictwo jeszcze przed wyjazdem do Niemiec. Jadąc do pracy na „dłużej” możemy skorzystać również z kursów niemieckiego dla obcokrajowców, które w określonych okolicznościach są finansowane z funduszy państwowych niemieckich.

W przypadku nauki na miejscu należy liczyć się z trudnością w nauce niemieckiego po niemiecku, względnie angielsku. Nawet jeśli kiedyś uczyliśmy się języka, uważamy że nasz niemiecki jest dobry, to przed wyjazdem warto odświeżyć swoją wiedzę korzystając z testów, fiszek, powtórek oferowanych przez liczne aplikacje do nauki języka w sieci, przez telefon czy za pośrednictwem komputera. Ceniąc sobie niekonwencjonalna naukę warto zacząć przyzwyczajać się do obcowania z niemieckim na co dzień włączając radio, telewizję, serwisy internetowe w języku niemieckim.

Wspomóc się można również licznymi blogami o kulturze i języku niemieckim. Chcąc odświeżyć konwersację i zakosztować żywego języka wystarczy wejść na portale społecznościowe i nawiązać kontakty z Niemcami tam piszącymi, również na forach internetowych poćwiczyć można pisanie w języku niemieckim. W ten sposób wyjeżdżając nie doznamy szoku językowego, będzie nam łatwiej się porozumieć i przywyknąć do wszechobecnego niemieckiego. Prócz osłuchania i oczytania się każdy kontakt z językiem obcym poszerza naszą wiedzę językową. Tego typu trening jest doskonałą rozgrzewką przed odcięciem się całkowicie od kontaktu z polskim, co nas czeka wyjeżdżając zagranicę. Jeśli zależy nam na tym by nauczyć się w jak najkrótszym czasie jak najwięcej warto sięgnąć po poradniki metodyczne.

Do najpopularniejszych certyfikatów uznawanych w całej Europie należą Zertificat Deutsch (poziom podstawowy rozszerzony), który może być poprzedzony certyfikatem Start Deutsch. Chcąc wykazać się komunikatywną umiejętnością niemieckiego należy zdać egzamin Telc B2 znany też jako Zerfiticat Deutsch Plus. Na wyższych poziomach odpowiednio oferowane są certyfikaty Telc C1, DSH, ZOP, KDS. W Polsce instytucją egzaminacyjną jest Goethe Institute. Do egzaminu można podejść zarówno po ukończonym kursie przygotowującym, jak i bez uczestnictwa w kursie. Egzamin sprawdza pięć różnych kompetencji, które muszą zostać zdane na minimalnym poziomie. Średnia z pięciu części testu wyznacza ostateczną ocenę na certyfikacie i przesądza o jego zaliczeniu pozytywnym lub nie.

Przykładowy certyfiat niemieckiego (Goethe Institut)

Certyfikat z j.niemieckiego będzie bardzo przydatny przed wyjazdem do Niemiec
Podejmując naukę z myślą o przyszłej pracy warto ukierunkować swój słownik na słownictwo używane powszechnie w branży, w jakiej mamy zamiar pracować. Przykładowo wyjeżdżając do pracy na budowę prócz słownictwa ogólnego należy poświęcić szczególną uwagę słówkom użytecznym w pracach budowlanych. Wiedząc jak ważne jest słownictwo, którym operujemy warto kosztem doskonalenia gramatyki nabyć jak najszerszy zasób słów. Nawet najbardziej intensywny kurs językowy w Polsce to zaledwie prolog do nauki jaka czeka nas na miejscu.

Polecamy 2 słowniki takie jak:

W zależności od tego ile czasu poświęcić chcesz na naukę języka oraz na ile jesteś pojętnym uczniem, jaką metodą się będziesz uczył, tyle czasu musisz przeznaczyć na przygotowanie się do wyjazdu zagranicznego. Jednym wystarczy kilka dni, innym potrzebnych jest kilka miesięcy nauki. Bez wątpienia łatwiej jest poradzić sobie zagranicą przynajmniej z elementarną umiejętnością niemieckiego. Nie ma się co łudzić, iż nie mówiąc ni w ząb po niemiecku bez trudu zrobimy zakupy, dogadamy się z pracodawcą, wynajmiemy mieszkanie. Upłynie pewien czas zanim czegokolwiek się nauczymy z samego pobytu zagranicą. Z tego tez powodu, by uniknąć rozczarowania warto przed wyjazdem nauczyć się w miarę możliwości maksymalnie dużo, by z czasem wiedzę tą poszerzać i utrwalać, doskonalić.

Pobyt w Niemczech to nie tylko praca ale także czas wolny i zwiedzanie zabytków
Za artykuł dziękuję firmie ProSenior24.plprofesjonalna agencja pracy pomagająca zdobyć pracę w Niemczech.  Więcej o firmie tutaj.

This entry was posted in Uncategorized and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *