Największe atrakcje Splitu

Dziś zapraszamy do ciepłej i słonecznej Chorwacji. Split czeka!

Split, to drugie pod względem wielkości miasto w Chorwacji i największe miasto na wybrzeżu Adriatyku. Jego długa i imponująca historia trwającą od czasów rzymskich oraz tętniące życiem urokliwe uliczki, czynią z niego miejsce warte odwiedzenia.  I faktycznie jest to miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez turystów z całego świata, a liczne oferty kwaterunkowe typu Chorwacja noclegi dotyczą właśnie Splitu i jego najbliższej okolicy.

Historia Splitu sięga przełomu III i IV wieku, kiedy to cesarz rzymski Dioklecjan nakazał zbudować w miejscu greckiej osady założenia pałacowe. Dziesięć lat trwało postawienie wspaniałej rezydencji Dioklecjana, w której cesarz mieszkał aż do śmierci. Po jego śmierci, pałac zaczął powali popadać w ruinę.  W VII wieku, kiedy kolonia rzymska Salona (obecnie Solin położona około 5 km od Splitu) została porzucona, wielu jej mieszkańców zaczęło szukać schronienia za wysokimi pałacowymi murami, a ich potomkowie mieszkali tam przez wieki.  Od XI wieku miasto Split zaczęło zwiększać swą powierzchnię poprzez powstawanie nowych osiedli budowanych wokół pałacu. Miasto przez kolejne trzy wieki cieszyło się autonomią, aż do czasu, kiedy zostało zdobyte w 1420 roku przez Wenecjan.

Po upadku Wenecji w 1797 roku, Split trafił pod rządy Austriaków i na krótko pod panowanie francuskie, zanim stało się częścią Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, które zostało utworzone w 1918 roku. Jego prężny rozwój nastąpił po 1920 roku, kiedy to Zadar, oficjalna stolica Dalmacji, stała się włoską enklawą, a Split zajął jego miejsce jako głównego miasta w regionie.  W 1941 r. miasto zostało zajęte przez Włochów, ale bardzo silny ruch oporu sprawił, że było jednym z pierwszych wyzwolonych w 1943 roku, zaraz po kapitulacji Włoch. Po tym wydarzeniu Split był okupowany przez Niemcy, a ostatecznie został wyzwolony w październiku 1944 roku. Po II wojnie światowej, Split był jednym z ważniejszych miast Jugosławii o rozwiniętym przemyśle, zwłaszcza stoczniowym. Był również znaczącym portem. Po rozpadzie Jugosławii w 1991 roku Split nieco ucierpiał jako ośrodek przemysłowy, natomiast wzrosło bardzo jego znaczenie turystyczne.  Rozwój turystyki w całym regionie, doskonała infrastruktura turystyczna sprawiają, że osoby, które poszukują tu kwatery na wakacje, mają możliwość wybierania spośród bogatej i szerokiej bazy noclegowej, a co ważne bardzo zróżnicowanej cenowo. Dodatkowym atutem wczasów w tym regionie jest możliwość uprawiania różnorodnych sportów wodnych.

Nadmorskie miejscowości Chorwacji, w tym także Split oferują rewelacyjne zaplecze pozwalające na spróbowanie swych sił w pływaniu na nartach, windsurfingu, żeglarstwie czy nurkowaniu. Jest tu wiele polskich baz nurkowych, a wspaniałe dno morskie Adriatyku gwarantuje emocje porównywalne do tych, jakie mają możliwość doświadczyć osoby nurkujące w tak znanych lokalizacjach jak Hurghada, Kreta, Cypr czy wyspy Galapagos.  Oprócz aktywnego spędzania czasu, turyści mają także możliwość zwiedzania niezwykłych, historycznych budowli.

Do jednych z najwspanialszych zabytków Splitu należy Pałac Dioklecjana. Z imponujących zabudowań pałacu do dnia dzisiejszego przetrwała jedynie ich część. Warto zwrócić szczególną uwagę na perystyl, który obecnie jest teatrem, mauzoleum, które w VIII wieku zostało przebudowane na katedrę (Katedrala Sveti Duje), a także na świątynię Jowisza przekształconą w baptysterium w wieku VIII. Pałac stanowi centrum Splitu, które w 1979 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.  Po zachodniej stronie pałacu zlokalizowany jest Plac Ludowy (Narodni trg), na którym stoi stary ratusz, pochodzący z XV wieku. Obecnie mieści on Muzeum Etnograficzne (powstałe w 1910 roku), a w jego pobliżu znajduje się Muzeum Miejskie.  Ulubionym miejscem turystów jest pomnik chorwackiego przywódcy religijnego Grgura Ninski- duży palec lewej stopy posągu lśni niczym złoto, a wiąże się to z przesądu, który mówi, iż potarcie palca posągu przynosi szczęście na całe życie.  W Splicie znajduje się także galeria jednego z najsłynniejszych chorwackich rzeźbiarzy Ivana Mestrovica. Można podziwiać tu ponad 200 prac artysty.  Warto odwiedzić także splickie muzea- Muzeum Morskie, Muzeum Archeologiczne oraz Muzeum Chorwacji.

This entry was posted in Turystyka. Bookmark the permalink.

One Response to Największe atrakcje Splitu

  1. Gosia says:

    Niedlugo wybieram sie do Chorwacji i Split będzie jednym z elementów tej wyprawy, juz wiem, że na pewno będzie warto widząc to malownicze wybrzeże, palmy i piękny port :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *