Najciekawsze blogi językowe (lista 10 blogów)

Blogosfera cieszy się dużym zainteresowaniem internautów, zwykle w treści blogów znaleźć można wiele praktycznych porad i nieoficjalnych informacji, recenzji, opinii. Również w kwestiach językowych mnóstwo osób korzysta z blogów prowadzonych zarówno przez amatorów, hobbystów, jak i nauczycieli języka, native speakerów itd. W ciekawej, nie rzadko bardzo luźnej formie podawane są informacje o walorach edukacyjnych. Blogi są źródłem, potocznego języka, slangu jak i często specyficznej gwary, dialektu miejscowego, jaki możemy poznać nie ruszając się z domu, a podróżując wyłącznie wirtualnie. Śledząc bloga codziennie możemy się z jego wpisów dowiedzieć czegoś nowego nie tylko o języku ale i o kraju, jego kulturze, kuchni, znanych osobach, a to wszystko wpływa na nasze kompetencje językowe. Poniższa lista przygotowa przez pracowników  portalu łączącego lektorów i osób szukających korepetycji z języka obcego online (przez Skype).  Polecam także coroczny ranking blogów wg. Bab.la na stronie tutaj.

języki obce

  1. To od czytelnika zależy czy wybiera na lekturę blog anglojęzyczny, polskojęzyczny i poświęcony wielu językom czy też jednemu wybranemu oddany jest w całości. Jeżeli szukasz bloga na którym możesz poćwiczyć swój angielski a przy okazji dowiedzieć się nieco ciekawostek o językach, nauce języków to odwiedź createyourworldbook.com. Jest to ciekawa pozycja online, która przybliża wiele aspektów nauki języków, o których nawet się nam nie śniło i nad którymi nigdy się nie zastanawialiśmy. Pokazuje również inne niż polskie spojrzenie na świat i edukacje językową.
  2. Popularność angielskiego sprawia, ze również blogów poświęconych temu językowi jest najwięcej. Wiele z nich jest anglojęzyczna, opowiada o angielskim i Anglii po angielsku. Wbrew pozorom to świetne ćwiczenie rozumienia tekstu pisanego dla uczących się języka. Blogiem godnym odwiedzin, znanym w sieci jest myhellolife.pl. Autorka bloga opisuje różnorodne tematy z językiem angielskim związane w mniejszym lub większym stopniu. Dostarcza wielu porad jak się uczyć, czego się uczyć i jak swoją wiedzę wykorzystywać w życiu codziennym, osobistym i zawodowym.
  3. Jednym z ciekawych blogów jest niemieckasofa.pl. Na blogu znajdują się rozmaite informacje dotyczące Niemiec, Niemców a przede wszystkim nauki niemieckiego. Strona skupia wokół siebie wielu pasjonatów niemieckiego, tłumaczy, lingwistów jak również amatorów nauki niemieckiego. Dzięki wpisom w typie lifestyle można posiąść nie tylko wiedzą stricte językową ale i znacznie szerszą. Atutem bloga jest otwartość, dostępność dla wszystkich zainteresowanych również pod kątem zamieszczania komentarzy odnośnie wpisów.
  4. Jeśli szukasz bloga poruszającego kwestie związane z hiszpańskim warto odwiedzić i zapoznać się z zawartością zlaphiszpanskizarogi.blogspot.com. Ta strona udostępnia szereg postów opisujących metody nauczania jak i ciekawostki lingwistyczne. Blog jest nieustannie aktualizowany i wzbogacany o kolejne nowe wpisy traktujące o hiszpańskim w ujęciu nie tylko Hiszpanii ale również innych krajów gdzie mówi się po hiszpańsku. To witryna dla osób początkujących jak i tych zaawansowanych. Zawsze można znaleźć tu coś dla siebie. Dzięki lekturze bloga można się wiele nauczyć nawet nie zwracając uwagi na to, ze właśnie przyswoiliśmy kolejny zwrot.
  5. Nie tylko najpopularniejsze języki mają swoje blogi. Dość oryginalnym blogiem jest szwecjoblog.blogspot.com. Traktuje o Szwecji oraz języku. To świetna lektura dla wszystkich, którzy planują naukę szwedzkiego czy tez ja dopiero co rozpoczęli. Dzięki informacjom o kulturze, obyczajach i tradycjach, historii Szwecji łatwiej jest przyswajać wiele słów i znaczeń, które mają pewien rodowód.
  6. Interesującym serwisem pisanym w formie bloga jest witryna wszystko-co-francuskie.blogspot.com. Strona zawiera wpisy poświęcone gramatyce, słownictwu jak i kulturze języka. Wyczerpujące temat wpisy wespół z czytelną i estetyczną oprawą graficzną są wartościową pomocą w nauce i poznawaniu języka francuskiego niekoniecznie w konwencjonalny sposób. Wiele wpisów omawia znaczenie słów przy okazji omówienia tematu humoru, miłości czy obrzędów świątecznych. W tak urozmaicony sposób można nauczyć się o wiele więcej niżeli z powtórki testu w książce do francuskiego.
  7. Nieco innego rodzaju blogiem, bo tyczącym się rożnych języków jednocześnie jest witryna jezyki-swiata.blogspot.com. To unikalny w swej treści blog, prowadzony z duża starannością. Wpisy są współtworzone również przez czytelników, którzy chętnie komentują, dyskutują i uzupełniają swoją wzajemną wiedzę. Co ciekawe wpisy nie są podzielone na języki, których się tyczą ale omawiają temat przekrojowo, przez co poznając zagadnienia związane na przykład z wyrażaniem uczuć poznajemy zwroty w wielu językach zarazem.
  8. Jeśli czujemy się na siłach prócz blogów pisanych po polsku mając dostęp do internetu zyskujemy także dostęp do blogów pisanych w innych językach a poruszających tematykę nam bliską. Polecanym przez blogosferę blogiem jest fluentin3month.com. Blog prowadzony przez poliglotę, Bennego Levis’a poruszający liczne tematy ważne dla uczących się języków jak i tych, którzy władają językami w stopniu biegłym. We wpisach uwidacznia rozmaite błędy językowe jakie popełniamy oraz omawia rozwój języków. Ciekawostka bloga są wywiady jakie autor przeprowadza, jak również wpisy poświęcone na zagadnienia wielojęzyczności.
  9. Blogiem, który warto poznać i odwiedzać regularnie jest jezykowaoaza.blogspot.com. Ten blog dedykowany jest wszystkim, którzy wykazują zainteresowanie językiem jako takim, niekoniecznie językami obcymi. W interesujący sposób autor bloga przedstawia rozmaite zagadnienia dotyczące języka, jego rozwoju i znaczenia w życiu, a także w procesach globalizacji.
  10. Z blogów poświęconych hobby, spędzaniu wolnego czasu również można się uczyć. Dowodzi tego languagelifestyle.pl. To polskojęzyczny blog, który publikuje wpisy dotyczące nauki języków łączącej przyjemne z pożytecznym. Po trosze o turystyce, marzeniach i relaksie, po trosze o językach, znaczeniu słów, gestów, obyczajów. Szczegółowo omawia zagadnienia nauki wymowy, konwersacji i improwizacji podczas rozmowy, jak również umiejętności rozumienia ze słuchu itp.

Jeśli oprócz czytania blogów chcecie podszkolić swój język to zobaczcie co nauczyciele z Preply mogą Wam zaoferować. Na chwilę obecną jest aż 12 języków i ponad kilkudziesięciu lektorów, głównie native speakerów. Więcej tutaj.  A wy, które blogi językowe uważacie za najciekawsze?

 

This entry was posted in Nauka języka. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *