Miej oko na Maroko!

Maroko jest państwem leżącym w północno-zachodniej części Afryki u wybrzeży Morza Śródziemnego, a także Oceanu Atlantyckiego. Strategiczne położenie u ujścia Morze Śródziemnego do Oceanu podnosi rangę Maroka na mapie politycznej świata. Oryginalna nazwa Maroka to Al-Mamlakah al-Maghribiyyah i jest królestwem.

fdb0225dfd1d55fef7cf7f823e7b4f02

Stolicą Maroka jest Rabat, a językiem urzędowym arabski, choć potocznie używa się również berberyjskiego, hebrajskiego i francuskiego. Walutą marokańską jest 1 dirhem. W Maroku mieszka prawie 34 milionów mieszkańców. Poprzez Cieśninę Gibraltarską graniczy z Europą, a konkretnie z Hiszpanią (Ceuta). Niegdyś kolonia francuska, obecnie niepodległe państwo. Poza linią brzegową będącą rajem dla turystów Maroko ma wiele ciekawych miejsc do pokazania Europejczykom. Architektura arabska oraz kultura islamu jest tu bardzo mocno widoczna. Kraj zamieszkują w dużej mierze Berberowie.

Mimo, iż Maroko posiada linię brzegową morską to jest to kraj przede wszystkim górzysty. Znajdują się tutaj pasma Atlas Wysoki oraz Atlasu Środkowego, zaś u wybrzeży piętrzą się góry Al Rif, na południu kraju znów rozciąga się Antyatlas. Pomiędzy górami znajdują się złoża fosforytów na Mesecie Marokańskiej. Państwo graniczy z Saharą Zachodnią oraz Algierią oraz wspomnianą wcześniej Hiszpanią. Głównymi miastami Maroka są Casablanca, Marakesz, Rabat, Tanger, Fez, Mekres.

           W królestwie panuje kult Marabutów, czyli świętych pustelników i ascetów. Bez wątpienia Maroko to kraj otwarty, gościnny, również tolerancyjny i wielonarodowy, znacząco różniący się od krajów arabskich wschodniej Afryki. Wspaniała kultura oraz doskonałe warunki naturalne stwarzają okazję do rozwoju turystyki w tym kierunku. Będąc w Maroku warto udać się do Casablanki i zobaczyć Meczet Hassana II, a także oddać się zwiedzaniu kompleksu królewskiego Dar el-Makhzen w Fez, jak również zwiedzić słynną Medynę w Agadirze. W Maroku podziwiać można doskonały klimat afrykańskiej kultury i marokańskiej, arabskiej zabudowy w niewielkich miasteczkach, gęsto zabudowanych wąskimi uliczkami. Coraz częściej Maroko odwiedzane jest przez Europejczyków, którzy oddają się nie tylko wspinaczce górskiej i zwiedzaniu ale i wypoczynkowi na plażach i w czasie nurkowania w morskiej toni.

e27523ec2c500c15281d220e8c2fa7a0

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *