Europejski Dzień Języków

Czy wiecie czym jest Europejski Dzień Języków? To święto obchodzone 26 września, które na celu ma propagowanie europejskiej różnorodności językowej. Ustanowiła je Rada Europy w 2001r. i odtąd regularnie co roku ten dzień pełen jest przeróżnych inicjatyw, konkursów, wydarzeń kulturalnych pogłębiających zrozumienie kultur pomiędzy poszczególnymi językami oraz promujących wielojęzyczność. Z tej okazji grupa blogerów kulturowo-językowych przygotowała dla Was coś specjalnego.

Kto? Kim są blogerzy kulturowo-językowi? To autorzy piszący blogi o językach oraz kulturze różnych krajów, którzy w 2013 roku zjednoczyli się we wspólnym projekcie o takiej właśnie nazwie. Co miesiąc organizują akcję W 80 blogów dookoła świata, podczas której jednocześnie na wielu blogach ukazują się artykuły na wybrany temat, ukazując go z perspektywy różnych krajów, kultur i języków. Gdy natomiast na horyzoncie pojawia się wydarzenie tak mocno związane z językowymi i kulturowymi jak Europejski Dzień Języków, blogerzy zabierają się do akcji specjalnych!

Europejski Dzień Języków + blogerzy kulturowo-językowi = Miesiąc Języków

Nie jeden dzień, ale cały Miesiąc Języków na Blogach językowych i kulturowych! Co kilka dni (zgodnie z kalendarzem, który znajdziecie poniżej) na blogach pojawiają się teksty dotyczące wyznaczonego języka i kultury kraju z perspektywy innego kraju i języka. I tak na przykład z artykułów dowiecie się jakie niemieckie słówka znaleźć można w języku rosyjskim, jak uczyć najmłodszych różnic między brytyjskim oraz amerykańskim angielskim, jakich „fałszywych francuskich przyjaciół” można spotkać w języku szwedzkim a nawet będziecie mogli zapoznać się bliżej z yunnańskim dialektem. Oczywiście to tylko przedsmak tego, co na Was czeka podczas Miesiąca Języków! Śledźcie więc na bieżąco blogi kulturowo-językowe oraz fanpage grupy (https://www.facebook.com/blogijezykoweikulturowe?fref=ts ).

Kalendarz Miesiąca Języków:

  • 1.09. (wtorek) – angielski
  • 4.09. (piątek) – chiński
  • 7.09. (poniedziałek) – francuski
  • 10.09. (czwartek) – kirgiski
  • 13.09. (niedziela) – niemiecki
  • 16.09. (środa) – rosyjski
  • 19.09. (sobota) – szwedzki
  • 22.09. (wtorek) – włoski
  • 25.09. (piątek) – polski

Nowe wpisy o godzinie 8.00 – w sam raz do porannej kawy!

11892311_1215977235094749_40462669992467707_o

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *