Asyż – miasto św. Franciszka

Asyż, jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej uduchowionych miast we Włoszech. To właśnie tutaj ponad 800 lat temu żył św. Franciszek, patron państwa włoskiego. Asyż zwany przez Włochów Assisi- położony jest na południowy- wschód od Perugii. Jego historia sięga III wieku p.n.e., kiedy to osada znajdowała się pod panowaniem rzymskim.

Liczne kościoły, kaplice, ogrody oraz pustelnie ukazują urok, który od setek lat towarzyszy temu miastu. Najbardziej znanym zabytkiem, położonym na skraju miasta jest pełna uroku, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, bazylika św. Franciszka. Jej twórcą był brat Eliasz, a budowa świątyni rozpoczęta została 17 lipca 1228 roku, dzień po kanonizacji św. Franciszka, dokonanej przez papieża Grzegorza IX. Budowę ukończono w 1230 roku, gdzie następnie umieszczone zostało ciało świętego.

Kolejnym ważnym miejscem w tym urokliwym miasteczku, jest katedra św. Rufina. To właśnie w tym miejscu ochrzczony został św. Franciszek. Romańska budowla do dziś zachwyca turystów swoimi freskami.  Udając się do Asyżu, warto również pomyśleć o odwiedzeniu Bazyliki św. Klary, gdzie złożone zostały relikwie świętej oraz autentyczny krzyż z San Damiano.

Spacerując po miasteczku, należy udać się na Plac Ratuszowy. W tym miejscu w starożytności mieściło się forum. Z tego też okresu pochodzi świątynia Minerwy, adoptowana na kościół Matki Bożej z Lourdes.

 

Udając się do Asyżu warto wiedzieć, że dość ubogi wygląd miasteczka to nie sprawa zaniedbań zabytków a trzęsienia ziemi, które nawiedziło to miejsce 26 września 1997 roku. Wydarzenie to, spowodowało wiele zniszczeń budynków, których odbudowa trwa do dziś. Zniszczeniu uległa m. in. część sklepienia Bazyliki św. Franciszka.

Asyż, znany głównie za sprawą św. Franciszka oraz św. Klary, jest również miejscem, gdzie odbywają się, zapoczątkowane przez Jana Pawła II- Światowe Dni Modlitw o Pokój. Więcej informacji na temat miasta oraz całego kraju można uzyskać czytając blog podróżniczy. Najlepszym okresem na zwiedzanie miasteczka jest wczesna wiosna oraz jesień, kiedy to wysokie temperatury nie utrudniają spokojnego zwiedzania.

This entry was posted in Przewodniki and tagged , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *